Styrelsen

Förbundet leds av en styrelse som består av tretton ledamöter och fem ersättare från kommuner i Skåne.

Styrelsen väljs på förbundsmötet som hålls året efter allmänna val. Nuvarande styrelse valdes vid ett extra förbundsmöte den 2 oktober 2020 och är valda för mandatperioden till och med förbundsmötet 2023.

Styrelseordförande är Patric Åberg (M), Östra Göinge, 1:e vice ordförande är Leif Sandberg (C), Tomelilla och 2:e vice ordförande är Johan Andersson (S), Eslöv.

De fyra största kommuner i Skåne, Malmö, Helsingborg, Lund och Kristianstad har alltid varsin plats som ordinarie ledamot i styrelsen. Alla ledamöter och ersättare är kommunstyrelseordförande eller sitter i kommunstyrelsens presidium i sina respektive kommuner.

Ordinarie ledamöter

  • Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), Malmö
  • Philip Sandberg (L), Lund
  • Peter Danielsson (M), Helsingborg
  • Camilla Palm (M), (Kristianstad byter KSO och därmed ledamot varje år)
  • Johan Andersson (S), Eslöv
  • Cecilia Magnusson Svärd, (S), Ystad
  • Lars Nyander (S), Ängelholm
  • Lena Wallentheim (S) Hässleholm
  • Patric Åberg (M), Östra Göinge
  • Linda Allansson Wester (M), Svedala
  • Teddy Nilsson (SD), Svalöv
  • Cecilia Bladh in Zito (SD), Hörby
  • Leif Sandberg (C), Tomelilla

Ersättare

  • Carina Wutzler (M), Velllinge
  • Hanna Nilsson (SD), Hässleholm
  • Lars Holmström (V), Eslöv
  • Marcus Friberg (MP), Helsingborg
  • Lars Lundberg (KD), Sjöbo

Kommande sammanträden

  • 14 oktober 2022, klockan 13:00-16:30 i Lund
  • 9 december 2022, klockan 13:00-15:00, digitalt

Relaterat material

Alla relaterade dokument Gå till sida

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 3 juni 2022 Politik, 2022-06-28

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 8 april 2022 Politik, 2022-06-28

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 11 februari 2022 Politik, 2022-06-28

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 3 december 2021 Politik, 2022-01-20

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 24 september 2021 Politik, 2021-10-29

Ladda ner

Sidansvarig

Evelina Johansson

Ledningsstrateg